Jeżeli już zostaniesz złapany bez samochodowej apteczki za granicą, w kraju, gdzie jest wymagana (na przykład. Czechy), zazwyczaj sądownie możesz dociekać swoich praw i ustrzec się przed odpowiedzialnością  gdyż podlegasz przepisom naszego Państwa.

Dużo lepiej jednak zakupić apteczkę i posiadać ją ze sobą, nawet gdy nie planujesz urlopu za granicą – czasem w ostatniej chwili decydujemy się na podróż do naszych sąsiadów. Zakup apteczki pierwszej pomocy to wydatek kilkudziesięciu złotych a może ustrzec nas przed wieloma problemami.

apteczka2

Może się jednak zdarzyć, że służby nie wykażą się pobłażliwością.samochodów osobowych. Jeżeli natomiast jest to pojazd do zarobkowego przewozu ludzi (czyli bus) apteczka pierwszej pomocy jest konieczna. Ze stuprocentową pewnością jednak warto zaopatrzyć się w właściwą apteczkę, żeby w wypadku w której wydarzy się nieszczęście, nie być skazanym na improwizację.W apteczce  według według prawa unijnego,  nie powinno się wozić żadnych lekó. Farmaceutyki wymagają odpowiednich warunków przechowywania, jednakże wożone poprzez całe 356 dni w roku w samochodzie byłyby narażone na duże różnice temperatur oraz wilgotności. Ponadto, udzielając pierwszej pomocy poszkodowanemu w przypadku, nie wolno podawać mu żadnych leków doustnie.W apteczce samochodowej powinna się odnaleźć: instrukcję udzielania pierwszej pomocy, sterylne kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem,, bandaże, opaska elastyczna, środek odkażający (np. jodyna), ustnik do sztucznego oddychania, chusta trójkątna, lateksowe rękawiczki ochronne (choćby jedna para), koc z foli termoizolacyjnej, agrafki, nożyczki.