nurkowanie5Pierwsze dowody nurkowania pochodzą sprzed 5 tyś lat. Do tej czynności wykorzystywano wówczas łodygi trzcin. Ten sposób pływania był szczególnie powszechna w starożytności.  W następnych wiekach sprzęt do nurkowania umożliwiały schodzenie na coraz większe głębokości. Około 1000 lat p.n.e nurkowie pochodzących z terenów Asyrii używali skór zwierzęcych wypełnionych  tlenem, umożliwiało to znaczne wydłużenie czasu przebywania pod wodą. Pod koniec XV wieku został stworzony 1-szy skafander  od tego dnia badanie dna mórz i oceanów rozpoczęło się w pełni.

 


Kolejnym krokiem jest założenie sprzętu do nurkowania oraz przełamanie strachu przed nurkowaniem w ekwipunku.  Pierwsze spotkania dla przyszłych nurków odbywają się w basenie, częstokroć w mieście, w którym znajduje się firma organizująca szkolenia. W większości przypadków są to dwa spotkania w tygodniu poprzez okres około dwóch miesięcy. Następnie, organizowany jest kilkudniowy wyjazd przeważnie nad jeziora.

Basen morza śródziemnego to tylko jeden z regionów  gdzie można znaleźć setki miejsc do nurkowania. Oczywiście w Polsce również można odszuka bardzo dobre miejsca wodnej przygody. W naszym kraju nurkowanie najczęściej polega na oglądaniu zatopionych statków, dobrym przykładem są tutaj wraki statków a także zatopione obiekty budowlane.  W takim przypadku trzeba jednak zachować dość dużą ostrożność.